Tankowanie gazem w Europie – kilka ważnych informacji

Wyjazdy zagraniczne są bardzo popularne. Coraz częściej decydujemy się właśnie na wyjazd własnym samochodem.

Taka podróż ułatwia nam zwiedzanie okolic miejsca docelowego. Niestety czasem podczas takich podróży pojawia się problem jak zatankować samochód jeśli mamy gaz? Warto pamiętać o tym, że gaz jest znacznie tańczą alternatywą niż benzyna, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europejskich.  Okazuje się jednak, że podczas podróży samochodem na gaz poza granicami Polski nie zawsze będziemy w stanie zatankować nasz samochód. Winą za to można obarczyć końcówki zamontowane przy dystrybutorach. Jak więc sobie z tym radzić?

Utrudnieniem podczas podróżowania samochodem na gaz, jest także mniejsza ilość stacji, które umożliwiają tego rodzaju tankowanie. W Polsce tankowanie propan butanem jest bardzo popularne, głównie z powodów ekologicznych. Niestety w Europie Zachodniej z tego typu rozwiązaniem można się spotkać znacznie rzadziej. Warto więc z tego powodu za każdym razem, gdy uda nam się znaleźć odpowiednią stację, zatankować samochód do pełna, by przez długi czas nie musieć się zastanawiać nad szukaniem kolejnej stacji.

W całej Europie oraz u naszych wschodnich sąsiadów łącznie wykorzystywanych jest 5 różnych odmian końcówek. Nie ma żadnych przepisów, które określałyby rodzaj końcówek w danym kraju, tak samo zresztą jak nie ma jednej konkretnej uniwersalnej końcówki. Może się nawet zdarzyć, że w obrębie jednego kraju spotkamy się z różnymi rodzajami końcówek. Jest na to sposób. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się we wszystkie najpopularniejsze końcówki do gazu. Dzięki temu podczas podróży nie powinno wydarzyć się nic nieprzewidywalnego w momencie tankowania.

Do najbardziej popularnych końcówek należą Adapter Acme. Stosowany jest najczęściej w Niemczech, Belgii, Irlandii, a także Luksemburgu. Adapter Bayonet potrzebny będzie w Holandii. Może przyda się także w Hiszpanii, Norwegii, a także Wielkiej Brytanii. Adapter DISH to adapter włoski. Przejściówka Euro Connectoer sprawdzi się głównie w Portugalii i niektórych rejonach Hiszpanii. Jeśli wybieracie się na wschód to przyda się Wam adapter rosyjski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *