Silnik – serce samochodu

Silnik jest sercem samochodu, dlatego bardzo ważne jest by dbać o niego i w ten sposób zagwarantować dobre funkcjonowanie naszego samochodu na długie lata.

Mówi się dzisiaj, że te nowsze silniki są mniej trwałe niż te sprzed lat. W gruncie rzeczy wcale nie jest to prawdą, ponieważ wiele nowych silników wciąż jest niezawodnych. Motoryzacja podsuwa nam nowe rozwiązania technologiczne, które wciąż zaskakują. Pojawia się jednak pytanie jak dbać o silnik, by jak najdłużej nam służył?

Odpowiedni olej to podstawa. Prawidłowa praca silnika opiera się na cienkiej warstwie oleju, którym pokrywane są metalowe elementy. Dzięki temu możliwa jest gładka praca przesuwających się względem siebie części.

Paliwo, które wlewasz do swojego samochodu powinno być wysokiej jakości. Nowoczesne silniki są bardzo wrażliwe na jakość wlewanego w nie paliwa. Dlatego też, aby unikać uszkodzenia silnika, należy wybierać stacje paliw, które często kontrolują jakość paliwa.

Zanim zaczniemy korzystać z pełnych możliwości naszego silnika należy go odpowiednio rozgrzać. Rozruch silnika to moment, w którym najbardziej się on zużywa. Wynika to z tego, że na samym początku po włączeniu silnika nie posiada on jeszcze optymalnego smarowania. Zawsze po wyłączeniu silnika olej dostaje się z powrotem do misy olejowej i dopiero po ponownym odpaleniu silnika włącza się pompa, która dostarcza środek smarujący.  Oprócz tego, po długiej trasie warto chwilę odczekać zanim wyłączymy silnik, ponieważ turbina powinna się schłodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *