Samochody hybrydowe – kilka podstawowych informacji

Napęd hybrydowy został stworzony po to, by zniwelować większość znanych wad silnika spalinowego. Wiadome jest, że silnik spalinowy cechuje się niską sprawnością przy małych obciążeniach, a najwyższą przy pełnym lub prawie pełnym obciążeniu.

Chodzi o to, że gdu użytkujemy samochód w delikatny sposób, czyli przyśpieszamy łagodnie, nie jeździmy szybko, wtedy silnik nie jest mocno obciążony i pracuje mało efektywnie. Zużycie paliwa jest wtedy mniejsze, ale wynika to z niskiego zapotrzebowania na energię silnika, który nadaje się głównie do oszczędnej jazdy. Nasz samochód posiada rezerwy mocy, które widoczne są w momencie, gdy chcemy wyprzedzić inny samochód na autostradzie. Bardzo trudne jest stworzenie wysokosprawnego samochodu, który jest wyposażony w silnik spalinowy.

Samochód hybrydowy łączy w sobie dwa źródła napędu, które wzajemnie się wspomagają. Posłużmy się przykładem silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym. Silnik elektryczny samochodu spalinowego to maszyna elektryczna. Najczęściej pełni ona rolę silnika i generatora energii elektrycznej.

Podstawą sprawnie działającego napędu hybrydowego jest optymalne ustawienie współpracy pomiędzy silnikiem elektrycznym i spalinowym. Hamowanie silnikiem elektrycznym może spowolnić samochód w taki sposób, że powstała energia gromadzi się w akumulatorach.

Stworzenie dobrze działającego układu hybrydowego wcale nie jest proste. Fachowcy od dziesięcioleci próbują stworzyć odpowiedni układ napędowy. Powstało w między czasie bardzo wiele nowych technologii i udało rozwiązać się problemy, które powstały. Jednym z najpoważniejszych problemów była bardzo wysoka cena.

Chociaż założeniem stworzenia samochodów hybrydowych, było rozwiązanie wad silnika spalinowego, okazało się, że rozwiązując jedne problemy, powstały kolejne. Wysoka cena samochodów hybrydowych wynika z posiadania elementów samochodu standardowego oraz dodatkowo jest wyposażony w elementy hybrydowe. Dodatkowo pod maską trzeba wygospodarować miejsce na akumulatory, które w znaczny sposób powodują ubytek przestrzeni użytkowej samochodu.

Samochody hybrydowe to przyszłość, ale wciąż wymagają unowocześnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *