Samochód od święta

Cześć kierowców nie lubi prowadzić na co dzień samochodu i używa go tylko w sytuacjach przymusowych.

Niestety często rzadkie używanie samochodu jest równoznaczne z tym, że mniej się o niego dba. Nic bardziej mylnego. Samochód rzadko używany wymaga kilka podstawowych czynności, by mógł być sprawny. Dbanie o samochód nie jest trudne, ale należy robić to świadomie. Należy pamiętać także o tym, że długa przerwa w użytkowaniu samochodu może mieć poważne konsekwencje.

Akumulator bardzo często podczas postoju zużywa prąd. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, że nawet nieużywanie samochodu może go rozładować. Czasem więc należy sprawdzić samochód i zobaczyć czy akumulator nadal działa. Można go bardzo łatwo naładować za pomocą odpowiedniej ładowarki. Dzięki temu zawsze będzie w dobrej kondycji.

Uwagę trzeba także zwrócić na tarcze hamulcowe oraz płyn hamulcowy. Płyn hamulcowy jest silnie higroskopijną substancją i przez to niestety ma ograniczoną trwałość. Nawet nieduża zawartość wilgoci obniża jego właściwości.

Olej silnikowy bez względu na to czy samochód jest używany, czy nie, starzeje się on przez kontakt z powietrzem. Dlatego też należy wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta, bez względu na ilość przejechanych kilometrów.

Można spotkać się z opinią, że nieużywany samochód powinien mieć pusty zbiornik paliwa. Nie jest to prawdą. Samochód, który większość czasu stoi, powinien być pełny. Wynika to z tego, że paliwo w kontakcie z powietrzem szybciej się starzeje. Jeśli więc zbiornik będzie zatankowany do pełna, to będzie znacznie mniej prawdopodobne, że nastąpi skraplanie się wody do wewnątrz i tym samym, że dojdzie do korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *