Podstawowe informacje o oponach zimowych

Polskie warunki klimatyczne zmuszają do zmiany opon z letnich na zimowe.

Pomimo tego, że kilka ostatnich zim może nie zaskoczyło nas minusowymi temperaturami, jednak zdarzały się dni kiedy na drodze pojawiała się przysłowiowa „szklanka”, a okna trzeba było drapać z powodu szronu.

Warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych, które nakazywałyby jazdę na oponach zimowych w okresie jesienno-zimowym. Jednak w innych krajach Unii Europejskiej taki obowiązek już istnieje.

Zmiana opon na zimowe w okresie jesienno-zimowym jest podstawą jeśli dbamy o nasze własne bezpieczeństwo. Nie ma opon, które będą się bardzo dobrze sprawdzały zarówno w temperaturze +30oC jak i w temperaturach minusowych.

Na rynku dostępne są opony budżetowe oraz klasa premium. Mamy do wyboru bardzo wielu producentów opon, a także szeroką gamę modeli opon. Zanim zdecydujemy się na konkretne opony warto wziąć pod uwagę teren, w jakim będziemy jeździć. Jeśli samochodem poruszamy się głównie po autostradach i w trasie, gdzie drogi są regularnie odśnieżane, wtedy bardzo dobrym wyborem jest opona zimowa z bieżnikiem. W ten sposób poprawimy przyczepność samochodu do jezdni. Jeśli nasze trasy będą odbywały się głównie po drogach rzadko odśnieżanych np. w górach i w terenie, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest bieżnik „w jodełkę”. Dzięki temu odprowadzanie śniegu będzie znacznie bardziej efektywniejsze.

Warto zastanowić się nad wymianą tylko dwóch opon. Wtedy te opony należy założyć na oś napędową pojazdu. Najczęściej na przednie opony, ponieważ większość samochodów jest przednionapędowa. Okazuje się jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie. Większość specjalistów skłania się jednak ku temu, by lepsze opony zawsze montować z tyłu.

Najlepszym momentem na wymianę opon jest moment, gdy średnia domowa nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wtedy najczęściej nocami dochodzi do lekkich przymrozków, pomimo tego, że za dnia jest dosyć ciepło. Zanim ruszymy w trasę, należy wyregulować ciśnienie w oponach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *