Kilka prostych rad jak przygotować samochód do podróży

Wielu kierowców nie lubi rozstawać się ze swoim samochodem i wakacje stara się tak zaplanować by móc pojechać na nie samochodem.

Takie wakacje mają wiele zalet. Przede wszystkim jadąc samochodem nie musimy się ograniczać i możemy zabrać wszystko co chcemy ze sobą. Jeśli mamy duży bagażnik to zmieni się tak zarówno sprzęt do nurkowania, jak i grill czy nawet rowery. Wszystko zależy od gabarytów samochodu. Przed taką podróżą warto jednak przygotować dobrze nasz samochód, by po drodze nie zawiódł nas ani razu. Oto kilka podstawowych porad!

Przede wszystkim solidny przegląd najważniejszych podzespołów. Warto w tym celu wybrać się do mechanika, by zrobił dokładny przegląd samochodu. Podstawą jest ocena stanu pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców i układu chłodzenia. Warto także wymienić olej, szczególnie jeśli planujemy daleką trasę.

Kolejną sprawą jest ubezpieczenie. Należy dokładnie sprawdzić termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC. Brak ubezpieczenia może być bardzo kłopotliwe jeśli po drodze przytrafi nam się jakaś kolizja lub inne wydarzenie losowe. Polskie ubezpieczenie OC jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli jednak wybieramy się poza Unię, wtedy należy wykupić Zieloną Kartę.

Każdy kraj ma swoje przepisy dotyczące limitów prędkości oraz innych zasad dotyczących jazdy na drodze. Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić przepisy, które obowiązują w kraju do którego chcemy się udać. Może okazać się, że potrzebne będzie dodatkowe wyposażenie takie jak kamizelka odblaskowa.

W daleką podróż warto także zadbać o komplet podstawowych narzędzi i linkę holowniczą. Niekoniecznie musisz sam umieć wszystko naprawić, ale jeśli coś się zepsuje na drodze, a inny kierowca będzie chciał Ci pomóc to mogą mu się w takiej sytuacji te narzędzia przydać.

Koło zapasowe także powinno być w dobrym stanie, dlatego właśnie warto sprawdzić przed wyjazdem jego stan. Warto też zabrać ze sobą zestaw naprawczy dla przebitego koła samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *